четвртак, 03. мај 2012.

Њукасл го победи Челси на "Стенфорд Бриџ"

Фудбалерите на Њукасл синоќа како гости на „Стемфорд Бриџ“ во Лондон го совладаа Челзи со 2:0 во еден од двата одложени натпревара од 34.коло од Премиер лигата. 

Hајдобар играч на овој дуел беше Папис Демба Сисе, кој ги постигна двата гола за Њукасл.

На две коло до крајот на првенството, Њукасл останува во трка за четвртата позиција на табелата кој обезбедува учество во квалификациите од Лигата на шампионите.

Најголемиот конкурент на Њукасл за четвртата позиција, екипата на Тотенхем, синоќа на  вториот одложен натпревар од 34.коло, го победи Болтон со 4:1 исто така на гостински терен. Болтон по овој пораз и натаму е во опасната зона за испаѓање.

Нема коментара:

Постави коментар