понедељак, 01. април 2013.

Демба Ба е херојот на „сините", Челси во полуфинале (Видео)


„Сините“ од Лондон во четвртфиналниот реванш натпревар од ФА Купот во Англија забележаа победа од 1:0 над Манчестер Јунајтед, и со вкупен резултат од 3:2 продолжуваат понатаму.
Единствениот гол на средбата го постигна Демба Ба, најпрво одлично асистираше Хуан Мата, а Сенегалецот на ефективен начин ја смести топката во мрежата на гостите.
Во поголемиот дел од средбата, домаќините имаа подобри можности за гол, но во последните минути Јунајтед можеше да изедначи, особено по можноста на Ван Перси кој од 9-10 метри непречен биеше крајно непрецизно.
Со оваа победа Челси се пласираше во полуфиналето каде силите ќе ги одмери со Манчестер Сити.

Нема коментара:

Постави коментар